Jaký materiál na stavbu krbu zvolit?
Důležitým faktorem pro správný provoz krbu je mimo jiné také volba materiálu. Na trhu je několik možností, od izolačních materiálů, přes sálavé, až po ty akumulační. Před samotným výběrem je dobré se zamyslet, jak bude krb využíván, tak, aby byl zvolený materiál efektivně využíván. Jiná bude volba, pokud se bude jednat pouze o dizajnový prvek v interiéru a jiná pokud se bude jednat o denně využívaný zdroj tepla.
Pojďme si tedy v tomto článku jednotlivé způsoby obestavby přiblížit a popsat jejich výhody, či nevýhody.
Příležitostné topení
V takovém případě bude krb využíván spíše sporadicky, či jen na občasné přitopení po příchodu z práce a proto nemá smysl investovat do dražších akumulačních materiálů, jejichž potenciál bychom v tomto případě nevyužili. Vhodné jsou v tomto případě spíše levnější materiály, které mají dostatečnou tepelnou odolnost na to, aby z nich mohla být obestavba zhotovena.
Kalciumsilikátové desky
Ideálním materiálem pro tento typ obestavby jsou kalciumsilikátové desky Skamotec, či Silca. Tyto materiály vynikají svými dobrými izolačními vlastnostmi a v kombinaci s jejich dostatečnou pevností, z nich může být postavená i samonosná konstrukce.
Výhodou kalciumsilikátových desek je jejich snadná opracovatelnost obyčejnými nástroji (pilka na dřevo, okružní, či přímočará pila). Desky lze pro rychlejší a pevnější spoj spojovat i obyčejnými vruty do dřeva.
Nevýhodou je naopak jejich vysoká nasákavost a prašnost. Tyto vlastnosti však lze eliminovat jejich penetrováním. K tomuto účelu se používá penetrace SILAPEN s tepelnou odolností do 600 °C.
Pokud byste se chtěli vyhnout penetraci kalciumsilikátových desek, potom můžeme nabídnout izolační desky z verimulitu. Jedná se o přírodní, 100% zdravotně nezávadný materiál, který se před aplikací nemusí penetrovat. Stavba tak může probíhat rychleji.
Nevýhodou oproti kalciumsilikátovým deskám Skamotec či Silca, je však menší pevnost. Občast tak může dojít k ulamování hran, či rohů.
Z naší nabídky bychom mohli nabídnout desky Thermax ECO, či Grenaisol.
Desky z vermikulitu lze stejně jako kalciumsilikátové desky, zpracovávat běžnými nástroji na dřevo.
Sálavé desky
Zajímavou alternativou k těmto izolačním materiálům jsou sálavé desky Silapor MG 1000.
Tento materiál se svou objemovou hmotností 1000 kg/m3 nachází na rozhraní mezi izolační a akumulační deskou. Díky přidanému magnezitu tyto desky rychle odvádí teplo na povrch obestavby a celá obestavby postavená z těchto tvarovek tak příjemně hřeje.
Práce se sálavými deskami Silapor MG 1000 již sice o malinko složitější, než je tomu v případě izolačních desek, ale i tak se nejedná o nic složitého. K řezání desek lze použít buď vidiovou pilu, případně úhlovou brusku s řezným kotoučem na kámen. Desky není potřeba penetrovat.
Pravidelné denní topení
V tomto případě bude krb využíván k pravidelnému dennímu topení a proto již má smysl uvažovat i o akumulačním materiálu. Ten dokáže teplo z krbové vložky efektivněji využít a prodloužit tak dobu vydávání tepla až na 10 hodin.
Akumulační sady
Jako velice efektivní a přitom cenově dostupné se nám v tomto případě jeví doplnit obestavbu z izolačních materiálů (Skamotec, či Silca) o tzv. akumulační sady. Ty nabízí ke svým produktům přímo výrobci krbových vložek (např. ROMOTOP, či BEF Home).
V nabídce jsou jak boční, tak horní akumulační sady. Vzhledem k tomu, že tyto sady jsou uloženy přímo na krbové vložce, dochází k velmi rychlému prohřátí a tím i k zefektivnění celého procesu, jelikož akumulační sady dokáží po plném nabití vydávat teplo ještě 10 hodin po vyhasnutí krbové vložky.
Boční akumulační sady se jednoduše zavěsí na korpus krbové vložky. Jedná se o jednoduchou instalaci, která zabere jen několik málo minut.
V případě krbových vložek s čelním prosklením se obvykle instalují sady na bok obestavby. U krbových vložek s rohovým prosklením se pak sada kromě boční strany, instaluje na záda krbové vložky. Na krbové vložky s třístranným prosklením se pak sady instalují na zadní stranu.
Horní sada se pak skládá z jednotlivých segmentů které se jednoduše uloží kolem kouřovodů. V nabídce jsou sady pro průměry kouřovodů 150,180 a 200 mm.
Pravidelné topení a nepřetržitý provoz
Pokud bude krbová vložka sloužit jako hlavní zdroj tepla pak má smysl investovat do maximálního využití akumulace a kromě uváděných akumulačních sad, použít akumulační materiály na celou obestavbu.
Teplo z krbu se tak lépe rozprostře v čase a krb bude vydávat teplo ještě spoustu hodin po vyhasnutí. V tomto případě můžeme doporučit pro obestavbu materiály (SILAPOR, RELAX, či GRAFIT).
SILAPOR
V tomto případě se již jedná o materiál s akumulační schopností a proto krby vystavěné ze Silaporu oproti krbům z izolačních desek (Skamotec, či Silca), po nahřátí nějaký čas příjemně hřejí. Vzhledem k malé objemové hmotnosti (800 kg/m2) se však jedná o materiál s velmi malou akumulační schopností.
Podobně jako u kalciumsilikátových desek se k opracování tohoto materiálu dají využít i běžné nástroje na dřevo. K lepení tvarovek Silapor se pak používá lepidlo White 600, které lze využít také jako nosnou vrstvu pro kamnářskou perlinku.
RELAX
Tento materiál disponuje objemovou hmotností 1 350 kg/m3 a jedná se tak již o plnohodnotný akumulační materiál. Materiál je velmi pevný. Lze ho čímkoliv obkládat. Zpracovává se pomocí úhlové brusky s kotoučem na kámen.
GRAFIT
V tomto případě se jedná o materiál s nejvyšší akumulační schopnosti (2 100 kg/m3), díky které je možné uvolňování tepla až 24 hodin po vyhasnutí. Ke řezání je potřeba použít úhlovou brusku s řezným kotoučem na kámen. K lepení se používá, stejně jako u ostatních akumulačních materiálů, lepidlo White 600.