V tomto článku si popíšeme, jak pracovat s kalciumsilikátovými deskami Skamotec a Silca. Jedná se o nejpoužívanější materiál především při stavbách konvenčních krbů, tedy v případech, kdy je plášť krbu vytvořen z materiálu, který nemusí nijak významně vést či akumulovat teplo. Předávání tepla do prostoru je v takovém případě řešeno přes výdechové mřížky, či ventilační otvory

 
 
K obrábění kalciumsilikátových desek Skamotec, či Silca lze použít běžné nástroje. Desky jsou lehké, dobře opracovatelné a velice snadno se s nimi pracuje.

               

 

 

PENETRACE

Dříve, než se pustíte do samotné stavby krbu, doporučujeme desky napenetrovat. Používá se k tomu vysokoteplotní penetrace SILAPEN, která má tepelnou odolnost 600°C a bezpotíží tak zvládne vysoké teploty, které panují i uvnitř obestavby. Samotná penetrace je důležitá ze dvou důvodů.

  • Snížení nasákavosti (z vnější strany) -  v tomto případě je účelem snížit vysokou nasákavost desek. Ta by mohla způsobit příliš rychlé odsátí vody z omítek a malt, čímž by nedošlo k jejich správné chemické reakci. 

  • Snížení prašnosti desek (z vnitřní strany) - jednou z mála nevýhod kalciumsilikátových desek je jejich prašnost. Ta by na vnitřní, tepelně namáhané straně krbu mohla způsobit uvolňování prachových částit. 
 

Penetrační nátěr lze provést obyčejným štětcem, případě malířským válečkem. 

             



              
  

 

ŘEZÁNÍ

K řezání kalciumsilikátových desek lze použít běžné obráběcí nástroje na dřevo. Do desek lze bez problémů vrtat, brousit je pomocí rašple, či vytvářet otvory pomocí přímočaré pily. Každý řez je nutné samozřejmě napenetrovat

             


             

    

 

LEPENÍ

Pro lepení kalciumsilikátových desek je možné použít lepidlo Silaterm. Jedná se o lepidlo, které má vysokou teplotní odolnost a snese i vysoké teplotní zatížení (např. v okolí krbové vložky). Správná konzistence lepidla je namíchána již při výrobě a po jeho otevření je možné jej hned používat.

Doporučujeme nenechávat lepidlo dlouho otevřené, neboť v takovém případě dochází k rychlému osychání a ztrátě potřebných vlastností.

              

Aplikace lepidla Silaterm je možná pomocí zubaté stěrky, či špachtle. Pro rychlejší a pevnější spoj, bez nutnosti čekání na zaschnutí lepidla, je možné desky spojovat také pomocí šroubů. Používají se k tomu obyčejné vruty do dřeva v délce 80-100mm.


             

Pro pevnější spoj je možné použít různé odřezky z kalciumsilikátových desek k vytvoření tzv. svlaků (zpevnění rohů).


             

   

 

KONEČNÁ ÚPRAVA

Konečná úprava obestavby zhotovené z kalciumsilikátových desek je podobná, jako je tomu u běžného zdiva. K nanesení kamnářské malty na povrch kalciumsilikátových desek (Skamotec, či Silca) se používá zednické hladítko. Pro zpevnění rohů obestavby si doporučujeme připravit ocelové zpevňovací rohy. Samotné lepidlo doporučujeme namíchat v plastovém vědru pomocí míchadla a vrtačky.

             

Namíchání kamnářské malty White 600

Do plastového vědra se naleje voda, do které se vsype příslušné množství lepidla. Správná směs se míchá v poměru 0,25l na 1 kg kamnářské malty.

             

Poté se směs dobře promíchá pomocí míchadla a vrtačky. Míchejte alespoň po dobu 3-5 minut. Směs nechejte cca. 10 minut odstát a poté opět dobře promíchejte.

             

Zapravení vyztužovacích rohů obestavby

Přichystejte si správnou délku ocelových rohů. Poté naneste pomocí hladítka, či špachtle vrstvu kamnářské malty na rohy obestavby a do vrstvy poté vtlačte ocelové rohy. Pomocí hladítka vyhlaďte rohy do hladka.

             

             

Nechte kamnářskou maltu na rozích obestavby dostatečně zaschnout. Mezitím si připravte perlinku na povrch obestavby a namíchejte kamnářskou maltu pro aplikaci na povrch obestavby.

Vytvoření nosné vrstvy s kamnářskou perlinkou

Na povrch obestavby naneste pomocí hladítka tenkou vrstvu kamnářské malty (cca 2 mm). Aplikaci provádějte vždy na celou stranu obestavby. Tenká vrstva kamnářské malty rychle zasychá, proto postupujte pokud možno co nejrychleji.

             

             

Do takto vytvořeného podkladu následně vtlačte připravené díly kamnářské perlinky a vyhlaďte hladítkem. Ještě za mokra přetáhněte perlinku druhou vrstvou kamnářské malty a vyhlaďte do hladka.

             

             



Konečná úprava pomocí kamnářské omítky

Na takto připravený povrch lze po jeho zaschnutí nanést kamnářskou omítku, nebo jej případně obložit dekorativním obkladem. V případě kamnářské omítky lze vybrat z různých zrnitostí od jemných brousitelných, až po hrubou drásanou omítku. Po zaschnutí omítky je možné povrch natřít běžnou fasádní barvou.

V případě tohoto článku jsme pro ukázku zvolili nejčastěji používanou jemnou omítku Silaterm Model, která má podobnou zrnitost, jako většina klasických jemných omítek na trhu (Baumit, Den Braven, Cemix apod.)

Příprava podkladu před nanášením omítky

Před nanášením samotné omítky doporučujeme z povrchu odstranit nerovnosti. K tomuto účelu dobře poslouží např. škrabák. Podklad musí být pevný, dostatečně vyzrálý, zbaven špíny, prachu, mastnoty a ostatních nečistot, které mohou snížit přilnavost směsi k podkladu.

             

Suchou směs omítky Silaterm Model nasypte do předepsaného množství čisté vody a důkladně promíchejte nízkootáčkovým míchadlem. Správný poměr je cca 0,3l vody na 1 kg omítky.


              


Po dostatečném rozmíchání směsi, naneste pomocí zednického hladítka směs na povrch obestavby. Nanáší se pouze jedna vrstva omítky (cca 1-2 mm). Při nanášení si dejte záležet, aby byla vrstva co nejhladší. Ušetříte si tak práci při stáčení omítky.


             


             



Po nanesení omítky počkejte cca 10 minut do částečného zavadnutí omítky. Mezitím si nachystejte filcové (případně molitanové) hladítko a nádobu s vodou pro jeho namáčení.

Poté krouživými pohyby začněte s vyhlazováním omítky, až do úplného vyhlazení. Na povrchu by neměly zůstat žádné nerovnosti, či viditelné přechody. Místnost musí být dobře odvětraná, chráněná před mrazem a vysokými teplotami. Zpracovávejte při teplotách +5 - 25°C



              


              

 Po dostatečném zaschnutí (cca 24 hodin) lze na povrch nanášet fasádní barvu (např. Primalex apod.)