U moderních a rekonstruovaných domů s kvalitními okny a dveřmi nastává jeden zásadní problém. Prostor bytu je natolik dobře utěsněn, že procesu hoření paliva v krbové vložce či kamnech se nedostává dostatečné množství vzduchu, který je pro spalování zapotřebí.

Stav se může dále ještě výrazně zhoršit, pokud je v bytě instalováno odsávací zařízení, jako je kuchyňská digestoř, WC ventilátor apod. Tato zařízení vytvářejí v prostoru domu pokles tlaku, čímž dochází k dalšímu velmi výraznému zhoršení tahových vlastností komína. Jednoduše řečeno, tah těchto zařízení snižuje přirozený tah komína, který má za úkol odvést vznikající spaliny pryč z topeniště.


 

 

 

Instalací přívodu vzduchu z exteriéru do krbové vložky, či kamen je tento nežádoucí jev eliminován vytvořením zcela odděleného otevřeného okruhu - exteriér - topeniště - komín - exteriér, který bude na tlakových poměrech v prostoru bytu zcela nezávislý.

Krbové vložky, či kamna s možností napojení externího vzduchu, mají obvykle ve spodní části přírubu, na kterou se napojí flexibilní ohebné potrubí. Často je taky možné i napojení z více stran.

Přívod samotného vzduchu z exteriéru se obvykle provádí uložením plastové kanalizační roury příslušného průměru do podlahy. K propojení mezi plastovou trubkou a přírubou krbové vložky se pak použije již zmiňované flexibilní potrubí (stejné, jako např. při instalaci digestoře). 

Více se problematice napojení spotřebičů, věnujeme v tmto článku: Jak zhotovit externí přívod vzduchu ?